Aktualności

06-03-2011

"Kusaki" czyli Ostatki

"Kusaki" czyli Ostatki

Już po raz osiemnasty u schyłku karnawału siedleckie Centrum Kultury i Sztuki zorganizowało "KUSAKI", czyli prezentacje ludowych zwyczajów, wierzeń oraz potraw ostatkowo - zapustnych. Tradycyjnie już były występy przebierańców, gawędy ludowe związane z całym okresem karnawału.

Kusaki to regionalna nazwa ostatniego dnia karnawału, przypadającego zawsze we wtorek. Tradycja nakazywała tego dia dobrą zabawę przed rozpoczynającym się w środę popielcową postem, który trwa aż do Wielkiej Nocy. Zwyczaje związane z zakończeniem karnawału przetrwały na siedleckiej wsi do dnia dzisiejszego. Kultywowane są przez starszych mieszkańców, ale także przez powstające na wsi, zwłaszcza w oparciu o szkoły zespoły obrzędowe. Celem właśnie takich zespołów jest zachowanie dla przyszłych pokoleń starych zwyczajów i obrzędów, które świadczą o przeszłości naszego regionu.

W tegorocznych "Kusakach", które odbyły się 6 marca, zwyczaje i scenki rodzajowe zaprezentowały grupy z Woli Koryckiej Górnej (gmina Trojanów), Chromina (gm. Borowie), Woli Serockiej (gm. Wodynie), Trzcińca (gm. Skórzec) i Karcz (gm. Zbuczyn). Zespołom i widzom przygrywała kapela Stanisława Ptasińskiego z Wielgolasu (gm. Latowicz). Impreza tym razem odbyła się w Domu Biesiadnym Państwa Rafalskich przy ul. Jagiełły i trzeba przyznać, że był to trafny wybór miejsca. Stylizowany wystrój doskonale współgrał z prezentacjami, a blisko dwustuosobowa publiczność miała okazję nie tylko do podziwiania występów, ale także degustacji przygotowanych potraw. (dd)

Źródło: dd

« Powrót