Aktualności

17-08-2011

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego

Siedleckie obchody 91 rocznicy "Cudu nad Wisłą" i Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem poległych żołnierzy na cmentarzu wojskowym.

Po uroczystościach na cmentarzu zebrani udali się do sali widowiskowej "Podlasie" gdzie została otwarta wystawa pt. "Chłopcy Malowani." Ekspozycję poświęconą siedleckim huzarom z czasów Księstwa Warszawskiego przygotowało Archiwum Państwowe w Siedlcach we współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień, Fundacją Rozwoju Badań Regionalnych "Sigillum" oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury i siedleckim samorządem. Prezentowane eksponaty pochodzą z zasobów siedleckiego Archiwum Państwowego, Archiwum Głównego Akt Dawnych, Muzeum Wojska Polskiego oraz zbiorów prywatnych. Całość przedsięwzięcia przygotował Dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach dr Grzegorz Welik.

Kolejnym punktem obchodów była msza święta odprawiona w intencji ojczyzny przez kapelana siedleckiego garnizonu ks. Andrzeja Dziwulskiego w Kościele Garnizonowym. Po zakończeniu eucharystii zebrani przemaszerowali pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie odbyły się główne uroczystości miejskie. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych miasta: Prezydent Wojciech Kudelski i jego zastępcy Anna Sochacka i Jarosław Głowacki. Radnych miasta reprezentował Wiceprzewodniczący Bogumił Kacprzak. Obecni byli również przedstawiciele władz państwowych: senator Waldemar Kraska, posłowie Stanisława Prządka i Bogusław Kowalski. Wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego złożyli również przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Delegatury Urzędu Marszałkowskiego, członkowie Prawa i Sprawiedliwości a także siedleccy kombatanci. Poczty sztandarowe wystawiły siedleckie szkoły, organizacje strzeleckie a także młodzież zrzeszona w organizacjach harcerskich.
Podczas uroczystości głos zabrał Prezydent Wojciech Kudelski. Zwracając się do mieszkańców Siedlec nawiązał do święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To dzięki Jej wstawiennictwu mogliśmy wtedy ocalić odradzającą się Polskę przed śmiertelnym niebezpieczeństwem bolszewizmu - mówił prezydent. Zadał też pytania o stan obronności naszego kraju współcześnie. Mamy obowiązek zapytać nasze władze czy możemy czuć się bezpieczni. Po raz pierwszy od lat nie ma dziś z nami żołnierzy siedleckiego batalionu rozpoznawczego, który został rozformowany. Słyszymy o oszczędnościach i redukcjach w armii, chcielibyśmy wierzyć, że pieniądze z naszych podatków będą wydawane tak byśmy mogli czuć się bezpiecznie.
Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego.
Całość poprowadził dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach Mariusz Orzełowski.

« Powrót