Aktualności

15-06-2012

Zadłużenie Siedlec - nie 64, a 49 procent

Zadłużenie Siedlec - nie 64, a 49 procent

Rzeczpospolita oraz Wirtualna Polska podały listę miast, które mają największe zadłużenie, wśród nich znalazły się także Siedlce z długiem wynoszącym 64,7 procenta. Skarbnik Miasta Siedlce Kazimierz Paryła twierdzi, że rzeczywisty dług Siedlec w 2011 roku wyniósł 49 procent dochodów budżetowych.

To zestawienie podane przez Ministerstwo Finansów eksponuje całość gminnego zadłużenia. Jednak od tej kwoty należy odliczyć zobowiązania zaciągnięte na wyprzedzające finansowanie projektów unijnych. I w przypadku najbardziej zadłużonego polskiego miasta jakim jest Toruń (85,3%) wskaźnik zapada aż do 29,8%. Podobnie jest z Siedlcami. – Nam jeszcze sporo brakuje do ustawowego progu, który wynosi 60 procent – mówi skarbnik Siedlec Kazimierz Paryła. – Ustawowe zadłużenie naszego budżetu w 2011 roku to 49,1 procent, bo musimy odliczyć tu wstępne finansowanie budowy obwodnicy wewnętrznej miasta i pozostałych projektów unijnych, które wyniosło blisko 50 mln zł. Z tej kwoty na dzień 15 czerwca spłaciliśmy już blisko 25 mln zł. Poziom naszego zadłużenia jest nadal bezpieczny i stale kontrolowany nie tylko przez służby finansowe miasta, ale także instytucje zewnętrzne, w tym banki.

Zadłużenie polskich samorządów w większości przypadków wynika z działalności inwestycyjnej. Przypomnijmy, że Siedlce są w czołówce polskich miast, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków unijnych, oczywiście biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców. Na Mazowszu z kwotą 1549 zł na osobę nasze miasto zdecydowanie wyprzedziło Radom (628 zł) i Płock (459 zł). Oczywiście można niczego nie robić i nie zadłużać miasta, ale w przypadku Siedlec udało się pozyskać kwotę ponad 155 mln zł środków unijnych, a nie są to kwoty łatwe do otrzymania. Dzięki środkom zewnętrznym odremontowano wszystkie ośrodki kultury, wybudowano wewnętrzną obwodnicę miasta, wyremontowano wiele kilometrów dróg miejskich, rewitalizacji podany został budynek starego szpitala. Praktycznie cała miejska infrastruktura oświatowa i sportowa uległa diametralnej poprawie.
 

« Powrót