Aktualności

11-06-2012

Jubileusz ks. biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego

Jubileusz ks. biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego

W sobotę, 9 czerwca w Siedlcach miały miejsce uroczystości związane z 10 rocznicą sakry biskupiej i posługi pasterskiej w diecezji siedleckiej Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego. W spotkaniu, które odbyło się w Centrum Kultury i Sztuki udział wzięło wielu gości, wśród których znaleźli się przyjaciele księdza biskupa z lat szkolnych, koledzy z uniwersytetów, a także przedstawiciele władz miasta.

Uroczystości, które odbyły się na scenie teatralnej miały charakter wspomnień. Posługę pasterską, dokonania naukowe, a także działalność społeczną, przybliżyli zebranym bliscy współpracownicy księdza biskupa. - Z biskupem Zbigniewem spotkałem się na studiach. Dzisiejszy Jubilat aktywnie uprawiał wioślarstwo oraz siatkówkę, ale podziwiam też jego dociekliwość intelektualną i naukową, gdyż w trudnych dla Polski czasach ukończył studia w Rzymie – powiedział prof. Tomasz Dobski z Poznania - kolega Księdza Biskupa z czasów studiów na Wydziale Mechaniczno - Technologicznym Politechniki Poznańskiej. Ks. prof. Waldemar Chrostowski, znany polski biblista, przyjaciel Księdza Biskupa z czasów studiów na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, zwrócił uwagę na wielkie dokonania Zbigniewa Kiernikowskiego w dziedzinie biblistyki. - Już ponad 30 lat znamy się z Księdzem Biskupem, od czasu naszych rzymskich studiów. Mało kto ma pojęcie jak wielkiego dzieła dokonał jako Rektor Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie. Teraz należy do grona znakomitych polskich biblistów, przekazując wiedzę na uczelniach krajowych i zagranicznych - mówił ks. profesor. W imieniu władz samorządowych miasta Siedlce najlepsze życzenia przekazał wiceprezydent Jarosław Głowacki. – Dla mnie jednym z bogactw posługi Biskupa Zbigniewa wśród nas są głębokie debaty teologicznie w gronie urzędników miasta Siedlce. Sam brałem w nich udział wielokrotnie. Jest to niezwykle cenne doświadczenie formacyjne. Odczytano również listy z życzeniami jakie nadeszły do księdza biskupa m.in. od kard. Kazimierza Nycza i abpa Józefa Michalika z racji jubileuszu i otwarcia II Synodu Diecezji Siedleckiej.
Następnie odbyła się prezentacja Księgi Jubileuszowej dedykowanej Biskupowi Siedleckiemu z racji 10 rocznicy sakry biskupiej i posługi pasterskiej w diecezji siedleckiej. Pamiątkową publikację, wręczyli dostojnemu jubilatowi ks. prałat Piotr Sawczuk, wikariusz generalny diecezji siedleckiej, pani Bożena Kondracka i ks. Mateusz Czubak – przedstawiciele zespołu redakcyjnego księgi.
Na koniec głos zabrał ks. bp Zbigniew Kiernikowski, kierując słowo pasterskie do zgromadzonych i słuchaczy Katolickiego Radia Podlasie. - To przesłanie Jezusa Chrystusa bardzo mocno mnie dotknęło i otworzyło mi oczy, a brzmi ono tak: najlepiej jest być posłusznym. To uzdalnia do rzeczy, których sami byśmy się nie podjęli. Kroczymy wtedy drogą nie własnej koncepcji, ale dajemy się poprowadzić samemu Bogu. To pomaga przyjmować prawa, a nie je ustanawiać – mówił Pasterz Diecezji Siedleckiej.
Uroczystości w Centrum uświetniły występy Teatru ES, którego aktorzy wspólnie z Chórem Miasta Siedlce wykonali utwory z płyt „Śpiewnik Papieski” i „Przeźroczystość”. O godz. 19:00 uczestnicy uroczystości wzięli udział w Nieszporach w siedleckiej katedrze. Następnie wysłuchali koncertu: Charles Gounod - Messe solennelle de Sainte-Cécile. Na zakończenie uroczystości zebrani wzięli udział w Agapie na placu przy Kurii Diecezjalnej.
 

« Powrót